Alkoholivaba september

august 28, 2014

Marta Velgan
marta.velgan@gmail.com

 Viimase nädalaga on Facebook‘s muutunud eriti populaarseks üritus nimega “Alkoholivaba september!”. Tegemist on minu arvates üpris tänuväärse üritusega, millega praeguseks hetkeks on liitunud üle 3700 inimese ning septembris alkoholita läbi ajavate inimeste arv kasvab iga hetkega. Selle postituse eesmärgiks ei ole aga selle ürituse mõttekuse arutleda (ühte arvamust aga saate lugeda näiteks siit). Eks see ole iga inimese enda asi, mis ta selle üritusega saavutada tahab. Küll aga ajendas mind sellest üritusest kirjutama hoopis ürituse seinal toimuv. Ja ei, sinna ei postitata sündsusetuid pilte või videoid nunnudest loomadest või labaseid nalju. See on üks nendest üritustest, kus inimeste osalemine on nende sõprade hulgas tõelise kommenteerimisvõistluse vallandanud. Ausalt öeldes ei ole ma kunagi sattunud ürituse seinale, kus inimeste osalemist nii palju kommenteeritud oleks. Nende kommentaaride lugemine on üpris hea meelelahutus, samas teeb ka veidi kurvaks.

Siinkohal teen väljavõtte mõnede inimeste reaktsioonist oma sõprade otsusele liituda alkoholivaba septembrikuuga:
“Ise ka usud???”
“Et kui ma otsustan sünnat pidada, siis sa ei joo?”
“Tänase päeva nali”
“Tahaks ka, aga tähistada vaja”
“Ei usu sind!!!”
“Aru kaotanud”
“Seda nalja tahaks näha”
“Poiss ära jama, vererõhk võib paigast minna”
“Loll oled vä?”
“Aga Rootsi kruiisil mis saab?”

Sarnaseid kommentaare ning mõttevahetusi on ürituse sein täis. Minu arvates võtavad need väga hästi kokku meie ühiskonna suhtumise alkoholitarbimisse ning veelgi ilmekamalt väljendab see meie suhtumist alkoholi mittetarbimisse. Alustades sellest, et keskmise eestlase jaoks ei ole tähistamisel ilma alkoholita mõtet. Vahet ei ole, kas tegemist on sünnipäeva, puhkuse, (üli)kooli alguse või muu sündmusega, tähistamiseks leiab alati põhjuse. Lõpetades sellega, et väga ei usuta, et mõni eestlane alkoholi joomata eksisteerida saaks. Lisaks peab alkoholist loobumiseks alati väga hea põhjus olema, naistel näiteks rasedus või meeste puhul asjaolu, et alkoholi joomise tõttu on “maks läbi”. Seega kui mingil põhjusel pole see üritus teie Facebook‘i seinale jõudnud, siis soovitan sellele pilgu peale visata https://www.facebook.com/events/1491003614476470. Pakub palju mõtteainet.

Soovin palju edu kõigile, kes otsustasid väljakutse vastu võtta ning loodan, et leiate selle kuu jooksul ka aega, et oma tavapärase alkoholitarvitamise üle järele mõelda!

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

Kommentaarid

kommentaari