Joome poole vähem!

juuli 28, 2015

 “Joome poole vähem!” on sotsiaalne liikumine, mille eesmärgiks on mõjutada alkoholitarbimist puudutavaid kirjutatud ja kirjutamata reegleid ning vähendada alkoholi tarbimist ja sellest tulenevaid kahjusid Eesti ühiskonnas. Selleks saavutamiseks viime läbi mitmeid aktsioone ja koolitusi ning plaanime kaasata uusi kõneisikuid parema alkoholikeskkonna loomise töösse.

“Joome poole vähem!” projekti eestvedajaks on Terve Eesti SA ning selle läbiviimisel aitavad kaasa Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Eesti Väitlusselts, Sihtasutus Domus Dorpatensis, Eesti Skautide Ühing ning Perekoolituskeskus Sina ja Mina.

Eestil on varsti sajas sünnipäev – miks mitte seada eesmärgiks, et 2018. aastaks võiksime suure osa Eestist korda teha ja läbi alkoholi kogutarbimise vähendamise vähendada ka selliseid suuri ühiskondlikke probleeme nagu perevägivald, laste hooletussejätmine, liiklusõnnetused, depressioon ja enesetapud. Alkoholi ei ole tarvis ära kaotada, aga meie praegune alkoholitarbimise kultuur ei ole Eesti jaoks jätkusuutlik. Kuna selline olukord on kestnud mitukümmend aastat, ei mäleta me aega, kus eestlased nii palju ei joonud ja ei pruugi osa ka teistsugust tulevikku ette kujutada. Aga maailmapraktika näitab, et alkohol ei ole saatus. Ei üksikute isikute ega riikide jaoks. Me ei pea alkoholi tõttu pooltki nii palju kahjusid kandma, kui me alkoholipoliitikat natuke ümber teeme. Kui alkohol oleks vähem reklaamitud, natuke hinnalisem ja lähim pood asuks pisut kaugemal kui praegu, ei lõpeks sellest joomine, aga väheneks joomiskordade arv ja ühe joomiskorra ajal joodud kogused.

Kuidas osaleda?

Kõige lihtsam: selleks, et vähendada alkoholi kahjusid Eestis, saad hakata kohe ise poole vähem alkoholi jooma ja seda teistelegi soovitada. Lisaks on meil teisigi tegevusi.

Näiteks saad  kaasa lüüa “Tagasi kooli” projektis, mis keskendub alkoholi ja tubaka kahjude lahtirääkimisele koolides. Samuti saad osaleda Väitlusseltsi korraldataval koolitustel ja õppida läbi nägema alkoholitootjate peamistest argumentidest, mida kasutatakse poliitikute ja inimeste mõjutamiseks. Või osa võtta Tartus ja Tallinnas EAÜSi poolt korraldatavatest “Alkohol-unplugged” aruteludest. Augustikuus Paides toimuval Arvamusfestivalil on samuti oodata mitmeid alkoholiteemalisi arutelusi. Teie lugusid ja mõtteid ootavad ka www.poolevähem.ee lehel ja www.eays.ee/alko/ olevad blogid.

2015. aasta projekti rahastatakse Norra toetustest ja Sotsiaalministeeriumi eelarvest.

Lähemalt projektist ja tegevustest poolevähem.ee või https://www.facebook.com/JoomePooleVahem. EAÜSi poolt on kontaktisikuks Kati Külm (katikylm@hotmail.com).

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

Kommentaarid

kommentaari