Kelle küünilisus?

juuni 8, 2014

Viljar Veede
viljar.veede@gmail.com

 Sattusin Eesti Päevalehest lugema Krister Parise repliiki „Uskumatu küünilisus“ (http://epl.delfi.ee/news/arvamus/repliik-uskumatu-kuunilisus.d?id=68589011). Pean ütlema, et see tekitas minus segadust. Ei saanudki kohe aru, kas Päevalehte on lisandunud uus naljanurgake. Arvamuste avaldamise vabadus on arenenud demokraatliku ühiskonna üks nurgakive, kuid kas selline ebakonstruktiivne kriitika on vajalik?

Mahukad teadusuuringud, mille baasil aktsiisi tõstmise otsus sai langetatud, näitavad, et hinnatõus on tarbimise vähendamise üks võtmekomponentidest. Loomulikult, ka tänapäevane teadus pole mõni ilmeksimatu olem, kuid antud juhul on teooria paikapidavus ülimalt tõenäoline. Isegi kui kujutleda hüpoteetilist olukorda, kus aktsiisitõus joomisele mõju ei avalda, on tulemuseks ikkagi suur hulk lisaraha riigieelarves, mida on võimalik teistpidi suunata tagasi tervishoidu, näiteks ka sõltlaste rehabilitatsiooni. Win-win situation, nagu öeldakse. Repliigist, millele vastusena käesolev kirjatükk on loodud, ei suutnud ma leida ühtegi alternatiivset ettepanekut. Kui tulutut pessimismi saaks näiteks naftaks konverteerida, oleksime ilmselt tõesti Euroopa viie rikkaima riigi hulgas.

Hea on näha, et uus valitsus vähemalt üritab alkoholiprobleemiga tegeleda ja seda teaduspõhisele materjalile, mitte lihtsalt mõnele arvamusele tuginedes. Midagi ei saagi muutuda, kui keegi mitte midagi ette ei võta. Sooviks Eesti meedia arvamusliidrite (mida Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja kahtlemata on) suust kuulda rohkem konstruktiivsust ja optimismi.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

Kommentaarid

kommentaari

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.