Mõjutamise eetikast

mai 9, 2014

Marta Velgan
marta.velgan@gmail.com

 Eelmise aasta TEDxTartu üritusel astus ühe esinejana üles psühholoog Andero Uusberg, kes rääkis mõjutamisest ja selle eetilisusest.

Minu jaoks oli see kõne üpriski silmiavav. Olen end alati ratsionaalseks inimeseks pidanud, kelle otsused on kaalutletud, mistõttu polnud varem mõelnud sellele, kuidas minu otsuseid igapäevaselt mõjutatakse ning kas minu otsused on alati õiged? Nagu enamik inimesi, nii arvasin minagi, et reklaam mind ei mõjuta. Samas kui need üldse ei mõjutaks, siis tootjad turunduse peale ilmselt nii palju raha ei kulutaks? Samuti ei olnud ma kunagi mõelnud sellele, et mõjutamine (sh reklaam) võib olla ka ebaeetiline. Andero kõne põhjal võib järeldada, et reklaamid, mis mõjutavad inimesi tervist kahjustama, näiteks alkoholi ja tubaka reklaam, on oma olemuselt ebaeetilised.

Mulle isiklikult ei meeldi mõte, et keegi mind kasumi pärast mõjutab, eriti veel minu jaoks ebakasulikke otsuseid tegema. Tubaka reklaami osas astus Eesti juba aastaid tagasi õige otsuse – nüüd oleks paras aeg kaaluda Eestis ka alkoholi reklaami keelustamist. Vaid nii oleks võimalik tagada inimestele 100% vaba valik kas, kui palju ning millist alkoholitoodet nad tarbida soovivad.

Huvitavad infokillud Andero kõnest
1. Otsuse tagajärgede eest vastutab see, kes kontrollib otsust.
2. Kui inimesed kontrolliksid alati oma otsuseid, siis poleks reklaamitööstust tööd ning sellele ei kulutataks nii palju raha.
3. Mõjutamine on eetiline sellisel juhul, kui jätab inimese valiku vabaks või mõjutatakse inimesi neile kasulikke otsuseid tegema. Mõjutamine on eetiline, kui see viib kaalutletud või kasuliku otsuseni.
4. Inimesed otsustavad kas kaalutletult või vaistlikult. Vaistlikud otsused käivituvad tahtest sõltumatult, kontrollile allumata. Vabad on teadlikult tehtud otsused, selleks on vaja võimalust süvenemiseks.
5. Vaistlikud otsused on enamasti irratsionaalsed ja seega mittekasulikud. Vaist on kasulik vaid siis, kui selle põhjal tehtud otsus on inimesele kasulik.

Samal teemal on Anderolt ilmunud üks arvamuslugu Delfis:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/andero-uusberg-miks-moned-otsused-pole-vabad-ja-kes-neid-mojutab.d?id=67017662

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

Kommentaarid

kommentaari