
Selleks, et maailma kõige õnnelikumad ja tervemad inimesed elaksid Eestis
Võõrkeeled tervishoius
Keelebarjäär häirib suhtlust patsiendiga ning langetab ravikvaliteeti. Umbes ¾ Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi (EAÜS) liikmete ja ½ Eesti Nooremarstide Ühenduse (ENÜ) liikmete töökoha valikut mõjutab venekeelse populatsiooni osakaal töökohas. See näitlikustab kui tõsine võõrkeelte probleem tegelikult on tulevaste arstide ning noorarstide hulgas. Seetõttu on EAÜS ja ENÜ koos lauale võtnud võõrkeelte temaatika, mis on muutunud suureks koostööprojektiks.
Olulisemad meediaväljaanded
Probleemi kirjeldus
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) koostöös Eesti Nooremarstide Ühendusega (ENÜ) ja Õendusüliõpilaste Seltsinguga on võtnud sihiks leida lahendus võõrkeelte probleemile tervishoius. Noorte arstide ja
arstitudengite mured seoses võõrkeelte temaatikaga jagunevad peamiselt kaheks - suhtlus patsiendiga ning suhtlus kolleegidega.
Patsientide poolelt on Eestis hetkel seaduslik paradoks või nagu meie oleme seda kutsuma hakanud - võõrkeele Bermuda kolmnurk. Eesti seadused ei pane tervishoiutöötajale kohustust osutada teenust muudes keeltes peale riigikeele, kuid patsiendil ei ole kohustust eesti keelt osata. Küll aga on tervishoiutöötajal kohustus osutada tervishoiuteenust kvaliteetselt ning selle loogiliseks aluseks on patsiendiga teineteisest arusaamine. Teisalt erakorralistes olukordades peab arst patsiendi keeleoskusest hoolimata kvaliteetset arstiabi osutama ehk tuleb leida ka praktiline lahendus nendeks olukordadeks.
Kolleegidega suhtlus tuleneb puudulikust järelvalvest tööpaikades, kus tervishoiu töötajatele ettenähtuid keelenõudeid pole töötajad võimelised saavutama.
Lahendused
Mured seoses võõrkeelte temaatikaga jagunevad peamiselt kaheks - suhtlus patsiendiga ning suhtlus kolleegidega. Patsiendiga suhtluse probleemile oleme pakkunud kolm lahendust: seaduse muudatus, mis reguleeriks antud olukorda senisest paremini, teenushindade korrigeerimine ja digilahenduse loomine eeskätt erakorralistes situatsioonides kasutamiseks. Seaduse muudatuse osas on võõrkeelte projekt teinud pöördumise Eesti õiguskansleri Ülle Madise poole. Digilahenduse loomiseks on suurimaks koostööpartneriks Tervisekassa.
Kolleegidega suhtluse prombleemi lahenduseks on teadilkkuse tõstmine ning järelvalve olemasolu. On oluline mõista, et seetõttu juhtub juba praegu ravivigasid meditsiinis, kuid need on ennetatavad ehk see peab olema iga tervishoiu töötaja eesmärk, et selliseid olukordi ei tekiks. Peame ühtselt kokku tulema, sest vaid nii toimuvad süstemaatilised muutused.
Projektimeeskond


